MENU
< Tilbage

Dobbeltudstillingen 11. oktober i Aars - næsten 200 hunde fra KHKG15-10-2014 - 09:26

Steen Vonges Puli Bubbleton Feel The Spirit blev BIS på første udstilling, mens Janne Kronstams Australian Shepherd Absoloot Give Me Fever vandt Best in Show på udstilling 2 i Messecenter Aars 11. oktober.

 

Resultater fra dobbeltudstillingen i Aars 11. oktober 2014

 

Dommere John Richard Walsh (junior), Irland, og Jørgen Hindse, Danmark

 


Udstillling 1. BIS dommer Jørgen Hindse, 91 hunde.

 

Juniorhandling, mini, Dommer Helle Faarup.
1. André, Australian Shepherd
2. Sofie, Hvid Schweizisk Hyrdehund
3. Sheila, Hvid Schweizisk Hyrdehund

Bedste Baby
1.
Puli, Hungary White Puli Frida
2. Schipperke, Røndesminde’s Uzzo
3. Australian Shepherd, True Top If Ever

 

Bedste Hvalp
1. Briard, Join-Me De LA Chaume Du Bois Dieu
2. Schipperke, Kleingaul’s Magic Happens
3. Bouvier Des Flandres, Puggi Darling

 

Bedste Junior
1. Puli, Cseri-Suba’s Csöre
2.
Australian Shepherd, Fraytal’ Little Russian Bombshell
3.
Sort Russisk Terrier, Napoleon Kontaktas
4. Hvid Schweizisk Hyrdehund, Made-To-Measure U’re Unique

Bedste Opdrætsklasse:
1. Kennel Leading Angel’s, Australian Shepherd Bitta Wöhliche
2. Kennel Røndesminde, Schipperke, Vivi Gerlach
3. Kennel Borgmosegaard, Landseer, Rikke Borg

 

Bedste Veteran
1. Schipperke, Rondesminde’s Veronica
2.
Australian Shepherd, Thornapple Queen of Diamonds
3. Polski Owczarek Podhalanski, Baloo
4. Hvid Schweizisk Hyrdehund, Tyson

 

BIS BIM
1. Australian Shepherd, Absoloot Give Me Fever
2.
Pumi, Aditi Severanka Pumida
3. Puli, Bubbleton Stjärna
4.
Beauceron, Fogsminde Iris

BIS
1. Puli, Bubbleton Feel The Spirit, ejer Steen Vonge
2. Australian Shepherd, Khetashio Perfect Isn’t Easy, ejer Ella Junker Andersen
3. Briard, Hippie Royal Tio Carlos, ejer Annica Bylin, Sverige
4. Hvid Schweizisk Hyrdehund, Bounty Vom Bründlweg, ejer Henriette Thomsen

 

Udstilling 2. 89 hunde, BIS dommer John R. Walsh.

Juniorhandling, mini, Dommer Linea Søgaard.
1. André, Australian Shepherd
2. Sheila, Hvid Schweizisk Hyrdehund
3. Sofie, Hvid Schweizisk Hyrdehund

Bedste Baby
1.
Australian Shepherd, True Top It’s You
2. Puli, Hungary White Puli Frida
3.
Schipperke, Røndesminde’s Uzzo

 

Bedste Hvalp
1. Briard, Join-Me De LA Chaume Du Bois Dieu
2. Schipperke, Kleingaul’s Magic Happens
3. Bouvier Des Flandres, Puggi Darling

 

Bedste Junior
1. Australian Shepherd, Sheep’s Kin Riding Shotgun
2. Puli, Cseri-Subas Cserkesz
3. Hvid Schweizisk Hyrdehund, Made-To-Measure U’re Unique
4. Briard, Costello Du Tchibo D’ebene

 

Bedste Opdrætsklasse:
1. Kennel Leading Angel’s, Australian Shepherd Bitta Wöhliche
2.
Kennel Røndesminde, Schipperke, Vivi Gerlach
3. Kennel Borgmosegaard, Landseer, Rikke Borg

 

Bedste Veteran
1.
Australian Shepherd, Thornapple Queen of Diamonds
2. Polski Owczarek Podhalanski, Tricky Chluba Lilowej Przeleczy
3. Schipperke, Rondesminde’s Veronica

 

BIS BIM
1. Australian Shepherd, Strandly Into The Light
2. Puli, Bubbleton Stjärna
3. Briard, Costello Du Tchibo D’ebene
4. Hvid Schweizisk Hyrdehund, G’luka Lyun Of Trebons Berger Blanc

BIS
1. Australian Shepherd, Absoloot Give Me Fever, ejer Janne Kronstam
2. Puli, Black’n Blues Light My Fire, ejer Bodil Rüsz
3.
Briard, Hippie Royal Blomma, ejer Annica Bylin, Sverige
4. Schipperke, Røndesminde’s Nero, ejer Vivi Gerlach.

 

< Tilbage